27 lipca 2023

18 lipca 2023 roku w rejonie złoczowskim w obwodzie lwowskim została otworzona pierwsza spółdzielcza mleczarnia na Ukrainie. Łączna kwota inwestycji to 95 mln hrywien (10,34 mln PLN), z czego 90 mln (9,8 mln PLN) to środki kanadyjskiej organizacji spółdzielczej SOCODEVI, a kolejne 5 mln hrywien (540 tysięcy PLN) to wkład ukraińskich spółdzielni mleczarskich. Zakład powstał w ramach projektu „Rozwój przemysłu mleczarskiego na Ukrainie”.
Właścicielem mleczarni jest stowarzyszenie spółdzielcze „Rivnopravnist”, w skład którego wchodzą cztery spółdzielnie, których członkami jest łącznie ponad 100 gospodarstw mleczarskich obwodu lwowskiego, utrzymujących od 5 do 50 krów. Wydajność mleczarni to 25 ton mleka na zmianę. Zakład będzie produkował szeroką gamę produktów mleczarskich: mleko, fermentowane produkty mleczne, sery miękkie, masło i jogurty. Produkty mają trafić na rynek ukraiński.
Według Departamentu Rozwoju Rolniczo-Przemysłowego Obwodu Lwowskiego w obwodzie lwowskim obecnie 94 gospodarstwa rolne zajmują się hodowlą bydła mlecznego. Spośród nich około 30 gospodarstw to duże gospodarstwa z liczące od 100 do 500 krów, zapewniające 70% całej produkcji mleka w obwodzie.