8 lipca 2023

W lipcu 2023 r. rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy nowej fabryki Philip Morris w obwodzie lwowskim. Inwestycja ma zostać ukończona i rozpocząć produkcje w pierwszym kwartale 2024 roku. W fabryce pracować będzie ponad 250 osób, przede wszystkim planowane jest zatrudnienie pracowników z zamkniętej charkowskiej fabryki Philip Morris.
Budowa nowej fabryki jest spowodowana niemożliwością wznowienia produkcji w fabryce w miejscowości Dokuczajewskie pod Charkowem, której prace zostały wstrzymane w lutym 2022 roku z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po zamknięciu charkowskiej fabryki firma dostarczała na rynek ukraiński swoje produkty wyprodukowane w fabrykach położonych poza Ukrainą oraz rozpoczęła produkcję wyrobów swoich marek w zakładach firmy „Imperial Tobacco” w Kijowie.
Według danych Philip Morris rynek tytoniowy na Ukrainie zmniejszył się o 30% w 2022 roku w ujęciu rocznym. Spadek był spowodowany wyjazdem części konsumentów z Ukrainy, a także rosyjską okupacją części terytoriów i utratą dostępu do nich. Spółka odnotowała również wzrost nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych na Ukrainie.